پاوه شهر بدون چراغ قرمز!

بایدها و نبایدهای رزرو هتل خارجی
مارس 17, 2019
قبرس کجاست؟
مارس 22, 2019

پاوه شهر بدون چراغ قرمز!

پاوه شهر بدون چراغ قرمز!

برخی از شهرهای ایران به دلیل ویژگی های خاصی معروف شده اند و جزو شهرهای شگفت انگیز محسوب می شوند. یکی از این شهرها، پاوه است. در این شهر هیچ چراغ قرمزی وجود ندارد. البته با این وجود، آمار تصادفات در این شهر اندک است. برای آشنایی بیشتر با این شهر عجیب با ما همراه شوید.

پاوه کجاست؟

پاوه یکی از شهرستان های استان کرمانشاه است و در شمال غرب این استان قرار دارد. این شهرستان از شمال با مریوان و سرو آباد (استان کردستان)، از جنوب با جوانرود و ثلاث و باباجانی، از شرق با روانسر و کامیاران (استان کردستان) و از غرب با کشور عراق (شهرستان حلبچه) همسایه است.

پاوه در یک منطقه کوهستانی واقع شده است. خوب است بدانید که رشته کوه شاهو با ارتفاع ۳۳۹۰ متر در شمال این شهر و کوه آتشگاه با ارتفاع ۲۵۰۰ متر در جنوب آن قرار دارد. از سوی دیگر، پاوه به عنوان دروازه ورود سامانه های بارشی به استان کرمانشاه محسوب می شود. با توجه این شرایط، میانگین بارش در پاوه به نسبت سایر مناطق استان بیشتر است. این شهر با میانگین متوسط ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیمتر بارش در سال یکی از مناطق پر باران غرب کشور به حساب  می آید.

چرا پاوه چراغ قرمز ندارد؟

پاوه شهری است که در آن هیچ چراغ قرمزی وجود ندارد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دلیل این موضوع چیست. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که موقعیت جغرافیایی شهر پاوه این امکان را نمی دهد که در این شهر چراغ قرمز نصب شود. جالب است بدانید که پاوه یک شهر پلکانی است و به همین دلیل نمی توان در آن چراغ قرمز نصب کرد.

سوال دیگری که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که آیا این شرایط موجب بی نظمی در این شهر نمی شود. جوابتان این است که نه تنها نبود چراغ قرمز در شهر پاوه موجب هرج و مرج در آن نشده است، بلکه مردم با دقت حق تقدم را رعایت می کنند و میزان تصادفات نیز در این شهر بسیار کم است.

جاذبه های گردشگری پاوه

آبشارهای متعدد

پاوه را می توان شهر آبشارها نامید زیرا آبشارهای متعددی در این شهر وجود دارند که همه ساله میزبان گردشگران زیادی هستند. از جمله این آبشارها می توان به دریبر، شولخه، نودشه، شیلماو و دشه اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

هدف از ساخت این منطقه حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش های رویشگاهی بوده است. این منطقه در زمینی به مساحت ۲۳۷۲۴ هکتار ایجاد شده است. گفتنی است، در پاییز ۱۳۷۴ این منطقه به عنوان منطقه ممنوعه شکار و تیراندازی و درسال ۱۳۷۸ به عنوان یک منطقه حفاظت شده اعلام  شد.

کوه های سر به فلک کشیده

همانطور که گفتیم کوه ها شهر پاوه را در بر گرفته اند و آن را تبدیل به یک شهر کوهستانی با هوایی مطبوع کرده اند. کوه‌های شاهو در شمال این شهر و آتشگاه در جنوب آن جزو جاذبه های گردشگری پاوه محسوب می شوند.

غار قوری قلعه

غارها نیز همواره جزو جاذبه های گردشگری مهم به حساب می آیند. پاوه از این نعمت طبیعی نیز برای جذب گردشگران برخوردار است. خوب است بدانید که غار قوری قلعه بزرگ ‌ترین غار آبی آسیا و جزو شکیل ‌ترین غارهای جهان است.

روستای ساتیاری

این روستا در ۲۵ کیلومتری پاوه قرار دارد و یکی از زیباترین روستاهای ایران به شمار می رود. آب و هوای مطبوع و کوهستانی این روستا بر جذابیت های آن افزوده است. چشم اندازهای چشم نواز ساتیاری نیز از دیگر جذابیت هایش به شمار می رود.

سوغات پاوه

پاوه قدمت زیادی دارد و به همین دلیل صنایع دستی در آن ریشه ای کهن دارند. اگر به این شهر زیبا سفر کردید و به فکر سوغاتی افتادید، حتماً پیشنهادهایی را که در ادامه می آید، به خاطر داشته باشید.

گليم، جاجيم، سجاده نماز(مازلوخ)، لباس هاي مردانه و زنانه، گيوه، سبد و…  جزو آثار هنری است که می توانید از این شهر با خودتان به عنوان سوغات ببرید. محصولات باغي، كشاورزي و لبني شامل توت، انار، انجير، انگور ديم، رب انار سقز كردي، روغن حيواني و كشك هم از دیگر سوغاتی های این شهر کوهستانی به حساب می آیند.
خوراكي هاي محلي از جمله دوخوا (آش دوغ)، شه له مين (آش شلغم)، دويينه( ترخينه)، گيته مه ژ گه ( نان گردويي)، كه لانه( نان مخصوص با پياز و روغن حيواني) و نه رمه فيس (يك نوع نان كه با مغز گردو درست مي شود) را هم می توانید در این شهر با صفا امتحان کنید و لذت ببرید.

کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ