جاذبه های گردشگری جوداپور در هند

قبرس کجاست؟
مارس 22, 2019
گردشگر پذیرترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸
مارس 24, 2019

جاذبه های گردشگری جوداپور در هند

جاذبه های گردشگری جوداپور در هند

هند یکی از کشورهای زیبا در شرق آسیا به شمار می رود. سالانه تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن جاذبه های گردشگری هند به شهرهای مختلف این کشور سفر می کنند. جوداپور یکی از شهرهای هند است که سالانه پذیرای گردشگران زیادی است.  برای آشنایی بیشتر با این شهر هندی با ما همراه بمانید.

جوداپور کجاست؟

جوداپور یکی از شهرهای رنگارنگ و شگفت انگیز جهان است که در ایالت بیابانی و غربی راجستان هند واقع شده است.

جاذبه های گردشگری جوداپور

جوداپور یک شهر باستانی و تاریخی به شمار می رود و مقصد مناسبی برای عاشقان تاریخ و آثار باستانی است. در ادامه به برخی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر زیبا اشاره می کنیم.

دژ مرانگر

این دژ، با ابهت‌ترین و مستحکم‌ترین دژ در هند است و جزو بزرگ‌ترین‌ دژها در این کشور به شمار می رود. این دژ در بالای تپه‌ای رو به جوداپور قرار دارد. قدمت آن به اواسط قرن پانزدهم میلادی برمی گردد و به عنوان یک مکانسیم دفاعی ساخته شده است. جالب اینکه اگر از این دژ بازدید کنید می توانید جای گلوله‌های توپ را بر یکی از هفت دروازه‌ ورودی آن ببینند. در داخل دژ نیز کاخ‌های بسیار زیبا و مملو از تزئینات خیره کننده انتظارتان را می کشد.

از سوی دیگر، در داخل این دژ موزه‌ ای بر پا شده است که مجموعه‌ ای از کجاوه‌ها، آلات موسیقی و گهواره‌ها و لباس‌های سلطنتی را در خود جای داده است. در این دژ می توانید برج و باروهایی را مشاهده کنید که توپی قدیمی در آن ها قرار گرفته و بسیار شگفت انگیز است.

زیپ لاین قلعه

نمی شود که به جوداپور بروید، امّا زیپ لاین قلعه معروف به زیپ لاین روباه را امتحان نکنید.  سیم زیپ لاین از طریق قرقره به یک سیم بوکسل وصل شده است. اگر عاشق ماجراجویی هستید و می خواهید هیجان زیادی را تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم که سوار زیپ لاین روباه شوید و مسافتی بین دو دیوار بند در قسمت شرقی قلعه را با آن طی کنید.

دیوارهای آبی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر جوداپور هند، دیوارهای آبی این شهر است. در واقع آنچه که جوداپور را از دیگر شهرهای هند و چه بسا شهرهای جهان متمایز کرده، دیوارهای آبی آن است. تصور کنید در شهری زندگی کنید که تمامی دیوارهای آن آبی هستند. چه حسی خواهید داشت؟ احتمالاً احساس عجیب و غریبی دارید. خوب است بدانید که این رنگ، زیبایی منحصر به فردی به جوداپور بخشیده و مورد توجه عکاسان از سراسر دنیا است.

برج ساعت

در داخل شهر جوداپور یک برج ساعت وجود دارد که قدمت آن زیاد است، امّا هنوز هم کار می کند. این برج قدیمی و زیبا گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

بازار قدیمی شهر

در کنار برج ساعت جوداپور یک بازار روستایی زیبا و سنتی برقرار است که می توانید در آن انواع صنایع دستی هند را پیدا کنید. این بازار شلوغ و رنگارنگ است و گشت و گذار در آن برایتان لذت بخش خواهد بود.

کاخ Umaid Bhawan

جوداپور شهری مملو از بناهای تاریخی، کاخ ها، قصرها و یا خانه هایی با معماری کهن است. این شهر یکی از شهرهای خوب هند برای برگزاری جشن عروسی به شمار می رود. کاخ Umaid Bhawan بر منحصر به فرد بودن این شهر افزوده و آن را بیش از پیش دیدنی کرده است. کاخی که پاس دارنده سنت ها و آیین های هندی است و به نوعی موزه این شهر به حساب می آید. گفتنی است، هتل ها و اقامت گاه های دور و اطراف این کاخ از لاکچری ترین مکان های اقامتی جوداپور به حساب می آیند و این کاخ یکی از مجلل ترین مکان های هند برای برگزاری یک جشن عروسی باشکوه است.

چرا شهر جوداپور هند به رنگ آبی است؟

اگر شما هم این سوال برایتان پیش آمده است که چرا دیوارها و کوچه های جوداپور به رنگ آبی در آمده است، باید بدانید که پاسخ دقیقی برای این سوالتان وجود ندارد. امّا برخی گمانه زنی ها در این باره وجود دارد که در ادامه می خوانید:

  • جوداپور در یک دشت باز و در منطقه ای گرمسیری قرار گرفته است. به همین دلیل برخی تصور می کنند که این شهر با هدف مقابله با گرمای حاصل از تابش آفتاب به رنگ آبی در آمده است.
  • فرض دیگری این است که رنگ آبی نشان دهنده جامعه طبقاتی هند است. ماجرا از این قرار است که در این منطقه براهمیایی ها زندگی می کنند. گفتنی است، از دیرباز براهمیاها جایگاه و ارج ویژه‌ای در هند داشته اند و به نوعی «اشراف زاده» محسوب می شوند. به این ترتیب، آن ها این منطقه را به رنگ آبی در آورده اند تا از دیگر مناطق متمایز باشند.
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ